Kandidatų testavimas ir vertinimas atrankose

Dažnai iš savo klientų išgirstame klausimą - ar testuojate kandidatus (ar vertinate kandidatus)? Kandidatų testavimas atrankų metų yra puiki pagalbinė priemonė vadovui ar personalo vadovui. Kandidato testo vertinimai gali padėti pamatuoti nematomą asmenybės pusę, kurią sunku įvertinti iš kandidato CV (gyvenimo aprašymo), pokalbių, struktūruotų interviu. Taigi, ar verta testuoti kandidatus? Kokią kandidatų testavimo metodiką pasirinkti? Ar galima pasitikėti visais kandidatų testais? Kaip teisingai perskaityti kandidatų testų vertinimo ataskaitas?

Atsirenkant geriausius kandidatus laisvai darbo vietai užimti, visuomet atsižvelgiame į kelis tinkamumo siūlomoms pareigoms kriterijus: išsilavinimą, darbo patirtį ir kvalifikaciją, buvusių darbdavių rekomendacijas, žmogaus asmenines savybes, darbo motyvaciją ir pan. Objektyviai pamatuojamus kriterijus (išsilavinimą, darbo patirtį) įvertinti nesudėtinga, turint kandidato gyvenimo aprašymą ir pokalbio su juo metu. Tačiau ne visuomet pokalbio metu pavyksta atskleisti visas kandidato turimas gerąsias ir blogąsias savybes. Natūralu, kad kartais kyla abejonių: “Ar šis žmogus pritaps mūsų kolektyve? Kaip jis dirbs? Kas jam yra svarbu? Kokia jo motyvacija?“ Į visus tokias abejones sukeliančius klausimus Jums padeda atsakyti pasirinktų kandidatų testavimas.

Kandidatų testavimas - tai atrankos metu pasirinktų geriausių kandidatų asmeninių savybių ir kompetencijų nustatymas, matuojant svarbius su konkrečiu darbu susijusius aspektus – mąstymo gebėjimus, asmeninius bruožus ir profesinius interesus.

Jau daugiau nei dešimt metų esame sertifikuoti Profiles International atstovai Lietuvoje. Per šį laiką savo klientams įvykdėme daugybę naujai priimamų darbuotojų testavimų naudojant Profiles International sukurtą ir Lietuvos rinkai adaptuotą vertinimų metodiką Profile XT. Šiuos testus atrankų metu pasirinkome dėl jų unikalumo - gebėjimo sudaryti konkrečios įmonės pareigybės profilį ir kandidato atitikimą vertinti būtent pagal šį profilį. Tokio testo nauda įmonei vienareikšmė - išanalizavus Profile XT rezultatus galima pasakyti, ar žmogus tinkamas dirbti konkretų darbą konkrečioje įmonėje.

gray concrete wall inside building
gray concrete wall inside building
Kandidatų testavimo nauda įmonei:

Kandidato testavimo Profile XT metu gautą išsamią informaciją (Profile XT ataskaitas) sėkmingai naudojate tolimesniame darbe su pasirinktu darbuotoju (jo adaptavimo įmonėje, ugdymo, motyvavimo bei karjeros planavimo tikslais) - tai ilgalaikė atsiperkanti investicija.

Kartu su Profile XT ataskaitomis Jūs gaunate rekomendacijas, kokią informaciją reikia pasitikslinti baigiamųjų pokalbių metu – „Įdarbinimo interviu vadovą“.

Tiesioginis pasirinkto kandidato vadovas, įmonės personalo vadovas ir įmonės vadovas yra supažindinami, kaip naudotis Profile XT testų ataskaitose pateikta informacija, todėl ateityje sėkmingai taiko Profile XT ataskaitas savarankiškai, be konsultantų pagalbos.

worm's-eye view photography of concrete building
worm's-eye view photography of concrete building

Vieną kartą ištestavus kandidatą Profile XT metodika, jo vertinimo duomenys išlieka ir gali būti bet kada panaudoti karjeros planavimui. Testuojant pasirinktus kandidatus Profile XT ženkliai sumažėja tikimybė pasirinkti netinkamą žmogų.

Svarbu! Pasirinkdami tinkamiausią vertinimo metodiką savo įmonei išsiaiškinkite, ar atlikti tyrimai, garantuojantys taikomos metodikos rezultatų patikimumą.

Apie vertinimą Profile XT

PXT vertina kandidato asmenines savybes, skaičiavimo ir verbalinius gebėjimus bei mąstymą, bei kas svarbiausia - ar šios savybės atitinka konkrečiai Jūsų ieškomai pozicijai.

Profile XT vertinimas pildomas online, kandidatas gali tai daryti namuose savarankiškai, arba įmonei pageidaujant - įmonės biure. Prieš pildant kandidatą instruktuojame, ką galima daryti, ko ne, nes yra tam tikri apribojimai ("melo skalė"), kurie išduoda, kad kandidatas gudrauja ir nori pasirodyti geresnis, nei yra iš tikrųjų. Kandidatui paskiriamas vertinimas, į el. paštą jis gauna jam skirtą nuorodą Profiles International sistemoje, prisijungimo vardą ir slaptažodį.

Testo pildymas trunka apie 90 min. Vertinimą sudaro 5 dalys - asmeninių savybių, skaičiavimo įgūdžių bei mąstymo, verbalinių įgūdžių bei mąstymo vertinimo, loginio mąstymo bei profesinių interesų ir domėjimosi sričių atitikimo pareigybei užduotys.

Sistema suskaičiuoja rezultatus ir gautus vertinimo rezultatus "uždeda" ant specialiai Jūsų įmonei paruošto kandidato profilio. Jo sudarymui keliems atsakingiems asmenims (tiesioginis vadovas, personalo vadovas, jei yra - geriausiai tose pareigose dirbantis specialistas) užpildo pateiktą "Pareigybės profilio klausimyną" - pagal juos sudarome Pareigybės profilį bei generuojame ataskaitas.

Rezultatas - atitikimo pareigybei ataskaita, kaip vertintas kandidatas atitinka jam siūlomas pareigas Jūsų įmonėje, žinomos stipriosios savybės, neatitikimai bei pateikiamos rekomendacijos (klausimai) galutiniam interviu bei tolimesniam darbui su kandidatu. Kartu su ataskaitomis (interviu gidas, karjeros planavimas, atitikimo pareigybei ataskaita ir santrauka bei individuali ataskaita skirta atiduoti įvertintam kandidatui) pateikiame rezultatų paaiškinimą bei savo pastebėjimus / komentarus.