Ilgai lauktas telefono skambutis - ir valio! - Jūs pakviestas darbo pokalbiui. Jei į darbo pokalbius labai dažnai nevaikštote, greičiausiai interneto paieškos laukelyje vedate žodžius "pokalbis dėl darbo", "klausimai darbo pokalbio metu", "darbo interviu" ir tikitės surasti "teisingus" atsakymus. 

 

Ir darbdaviai, ir kandidatai vieningi - darbo pokalbiui pasiruošti būtina, tad pateikiame dažnai pokalbių metu pasitaikančius klausimus ir galimus atsakymų variantus.

 

Kaip manote, kodėl esate tinkamas šiam darbui?

Prieš pokalbį, pasiieškokite informacijos apie įmonę. Tikėtina, kad rasite ir darbo skelbimą ieškomai pozicijai. Pokalbio metu pasakykite, kad įmonei reikia žmogaus su atitinkamu išsilavinimu, patirtimi, kalbomis - būtent toks aš esu (argumentuokite savo duomenimis).

 

Ar jūs turite reikiamą kvalifikaciją?

Nemeluokite! Yla labai greitai išlys iš maišo.

 

Kuo galėtumėte būti naudingas mūsų bendrovei?

Įvertinkite savo patirtį ir kompetencijas ir palygindami jas su reikalavimais pareigybei, į kurią kandidatuojate. Pamatysite, kad kai kurios Jūsų kompetencijos pranoks reikalavimus. Būtent tas sritis ir apibūdinkite papasakodamas, kaip Jūs, naudodami savo geriausiai išugdytas kompetencijas, pasieksite geresnį i rezultatą nei kiti šias pareigas vykdantys darbuotojai.

 

Apibūdinkite save.

Neišsiplėskite. Šis klausimas dažniausiai naudojamas kaip „atidarytuvas“, leidžiantis žmogui pradėti pokalbį. Darbdavys nori išgirsti ką Jūs veikėte pastaruoju metu, koks Jūsų išsilavinimas ir kokia patirtis. Papasakokite apie savo pomėgius.

 

Ką asmuo, kuris Jūsų nemėgsta, pasakytų apie Jus?

Atsakydami iškelkite tam tikras asmenines savybes, ir paverskite tai privalumu. Pvz., manęs galima nemėgti dėl reiklumo ir punktualumo. Niekada nepalieku nebaigtų darbų ar netvarkos, ir to paties reikalauju iš aplinkinių. Nemėgstu vėluojančių.

 

Kodėl norite pakeisti darbą?

Net jeigu dabartinėje darbovietėje ne viskas klostosi gerai, pasistenkite atsakyti teigiamai. „Ieškau naujų iššūkių, galimybių realizuoti save konkrečioje srityje“. Atlyginimas neturėtų būti pagrindinė priežastis, nes darbdavys suabejos, ar Jūs neišeisite pas konkurentus, jei jie pasiūlys daugiau.

 

Ką veikėte, kai neturėjote darbo?

Priklausomai nuo to, kiek laiko nedirbate. Jei tai kelios savaitės – atostogavote ir leidote laiką su šeima. Jeigu tai ilgesnis laikotarpis – galbūt aktyviai dalyvavote kokioje nors veikloje, ėmėtės savarankiškos veiklos? Nevardinkite nebūtų darbų ar įsivaizduojamų veiklų, nes tai lengva patikrinti.

 

Kodėl jūs buvote atleistas/išėjote iš darbo?

Sakykite teisybę. Darbdavys gali paskambinti į buvusią darbovietę. Turbūt numanote, kas įvyktų, jei Jūsų ir buvusio darbdavio atsakymai skirtųsi.

 

Kas jums patiko ir nepatiko ankstesniame darbe?

Greičiausiai darbdavys bando patikrinti, kaip Jūs pritapsite prie įmonės ir kolektyvo. Todėl išvardinkite 2 – 3 punktus kas Jums buvo geriausia (draugiška atmosfera, ugdantys vadovai, kūrybingas, į rezultatus orientuotas darbas ir pan.). Apie nepatikusius veiksnius ir faktorius kalbėkite trumpai: ribojo iniciatyvą, nebuvo skatinama už rezultatus ar pan.

 

Apibūdinkite savo darbo stilių.

Vadovai dažniausiai laukia atsakymo, kad Jūs mėgstate susiplanuoti darbus, bet dirbate lanksčiai, kūrybingai, kartas nuo karto analizuodami situaciją ir koreguodami savo planus priklausomai nuo to, kokį tarpinį rezultatą pasiekėte. Paminėkite, kad darbe bendraujate palaikydami draugiškus darbo santykius. Jei kandidatuojate į vadovo pareigas galite paminėti, kad Jūsų darbo stilius – liberalus vadovas, būtent šį darbo stilių moderniu ir pažangiu vadina ir darbuotojai, ir vadovai.

 

Apibūdinkite Jums sunkiausias situacijas darbe ir kaip Jūs jas sprendžiate?

Galite papasakoti konkrečią situaciją ir kokį sprendimą priėmėte. Paaiškinkite, kodėl ši situacija Jums atrodo sudėtingiausia, taip pat pagrįskite, kodėl elgėtės būtent taip. Pabaigoje paminėkite, kokias išvadas padarėte ir kaip elgtumėtės jei tokia situacija susiklostytų dabar.

 

Koks jūsų ankstesnis vadovas buvo pats blogiausias ir pats geriausias?

Teisingiausia būtų atsakyti, kad visi vadovai buvo geri. Galima įvardinti vadovų labiausiai patikusią ir mažiausiai jums patikusią savybę, bet bendra Jūsų nuomonė turi būti teigiama. Savo asmeninę nuomonę pasilikite sau.

 

Ar jūs kada nors nesutarėte su vadovu ir dėl to buvo sunku dirbti?

Jeigu nesutarimų ir buvo, neatsiliepkite apie buvusį darbdavį blogai. Galite pasakyti, kad nesutapo požiūris į tam tikrus dalykus, darbo specifiką ir pan.

 

Ko jūs išmokote iš savo klaidų?

Būtų puiku, jeigu šiame klausime pateiktumėte pavyzdžių iš savo praktikos. Pvz., „ Išmokau išklausyti ir priimti kitų nuomonę“.“ Supratau, kad rezultato gali pasiekti tik atkakliai dirbamas (pvz., skambindamas klientui)“.

 

Ar jums labiau patinka dirbti vienam, ar komandoje?

Priklausomai nuo darbo pobūdžio ir pozicijos – projektų vadovas turi gebėti ir norėti dirbti komandoje, tačiau programuotojas ar apskaitininkė geriau dirbs savarankiškai.

 

Ar esate linkęs parsinešti darbo į namus?

Jeigu to reikia, kad būtų įvykdytas užduotis – projektas, taip. Darbdaviai dažniausiai toleruoja, jeigu jūs kelias minutes per dieną skiriate savo asmeniniams reikalams. Tad kodėl negalite skubių darbo užduočių atlikti namie? Tačiau nemeluokite, jeigu neketinate to daryti.

 

Ar būnate piktas darbe? Kokiais atvejais?

Pyktis yra suvaldoma emocija, tad darbe sugebu kontroliuoti save ir to neparodyti aplinkiniams.

 

Kokie jūsų karjeros tikslai?

Darbdavys šiuo klausimu nori sužinoti Jūsų siekius ir ambicijas. Nereikėtų teigti, kad save po metų įsivaizduojate vadovaujančioje pozicijoje . Pasakykite, kad su šia įmone norite augti, tobulėti, semtis patirties, ir pats dėsite pastangas ir investuosite į save, kad įmonė gautų naudą, o jūs – galimybę kilti karjeros laipteliais.

 

Kaip ilgai ketinate dirbti mūsų bendrovėje?

Atsakymas turi būti tiesus ir atviras. Pvz.: aš esu orientuotas į ilgalaikius darbo santykius. Pasakykite, kad Jus ši įmonė traukia galimybe tobulėti ir karjeros perspektyvomis, ir kad ketinate siekti maksimalaus darbo rezultato ir aukščiausios darbo pozicijos šioje įmonėje.

 

Kokie Jūsų atlyginimo lūkesčiai?

Iš anksto pasidomėkite, koks vidutinis tokios pozicijos atlyginimas rinkoje. Per mažas pageidaujamas atlyginimas dažnai sukelia abejonių dėl kandidato komepencijų. Pasilikite rezervą deryboms, jei Jūsų patirtis bus tinkama, o atlyginimo lūkesčiai kiek didesni, nei įmonės numatytos “lubos” – greičiausiai surasite abipusiai tinkamą kompromisą. Dauguma įmonių nustato vienokį (mažesnį) atlyginimą bandomojo laikotarpio metu, ir didesnį – po bandomojo laikotarpio, todėl nepamirškite susitarti ir dėl Jūsų atlyginmo praėjus bandomąjį laikotarpį.

 

Sėkmės! Jūs dar vienu laipteliu arčiau savo tikslo!

Susisiekite
Personalo valdymo inovacijos

 
...